Aquaolkusz - strona poświęcona akwarystyce


Akwarium

Wybierając akwarium zapomnij o błędnej regule, że małe akwarium to mniejszy kłopot a duże akwarium to duży kłopot. W akwarystyce jest wręcz odwrotnie. W mniejszym akwarium trudniej utrzymać stabilne warunki, łatwo zbiornik "przerybić" a i roślin zmieści się mniej co na pewno nie pozwoli na stworzenie zadowalającej kompozycji. W dużym akwarium łatwiej utrzymać stabilne warunki, skoki temperatury, pH oraz stężeń nawozów są znacznie mniejsze co sprzyja stabilizacji małego ekosystemu jakim jest akwarium. W dużym akwarium łatwiej stworzyć to co sobie wyobrazimy więc kompozycje w wiekszym akwarium będą znacznie ciekawsze. Chcąc stworzyć akwarium w stylu holenderskim, warto postarać się o zakup akwarium, które będzie dosyć szerokie. Dzieki temu w akwarium łatwiej uzyskać efekt głębi. Według mnie początkujący akwarysta nie powinien zaczynać od zbiornika mniejszego niż 100 litrów. Wiem z doświadczenia jak w mojej "sześćdziesiątce trójce" trudno mi było utrzymać stabilne warunki. Planując zakup akwarium należy przemyśleć gdzie będzie ono stało. Nie wolno także zapomnieć o przestrzeni dla osprzętu jak oświetlenie, filtr kubełkowy czy zestaw do nawożenia dwutlenkiem węgla.

Światło

Dobierając oświetlenie akwarium należy kierować się zasadą, że na każdy litr pojemności akwarium powinno przypadać od 0,5 do 1W mocy oświtlenia. Dla początkującego akwarysty jednak przedział jest mniejszy bo od 0,5 do 0,7W na litr. Przy ośiwetleniu 1W/litr rosliny szybciej zużywają makro i mikroelementy, co wymaga większej umiejętności nawożenia akwarium roślinnego. Dodatkowo glony mają większe pole do popisu. Prz słabszym oświetleniu proces fotosyntezy zachodzi wolniej, pobieranie mikro i makroelementów jest wolniejsze i łatwiej zapanować nad tym co dzieje się w akwarium. Ja w moim pierwszym akwarium zastosowałem oświelenie świetlówkowe o mocy 0,6W/litr. Rosliny rosną dobrze a z glonami nie ma problemu. Co do samego wyboru świetlówek to odsyłam do artykułu pod poniższym linkiem. Dzięki niemu można zrozumieć że "akwarystyczne" świetlówki nie przewyższają zwykłych świetlówek tak aby być zmuszonym do zakupu tylko tych pierwszych.

Filtracja

Jeżeli chcesz mieć wydajną filtrację mechaniczną i biologiczną, to najlepiej do tego nadają się filtry kanistrowe o zróżnicowanych mediach filtracyjnych. Stosowanie małego filtra wewnętrznego w dużym akwarium ze sporą obsadą ryb nie wystarczy i szybko w akwarium można nabawić się plagi glonów oraz wysokich stężeń szkodliwych związków. Za około 200-300zł można nabyć nowy filtr kanistrowy który zapewni wydajną filtrację akwarium roslinnego. Oczywiście są na rynku filtry kosztujące dużo więcej ale ta oferta kierowana jest do zamożniejszej grupy akwarystów.

Testy

Nie kupuj testów paskowych. Są one mało dokładne i wyniki pomiarów nimi wykonane są bardzo wątpliwe. Najlepsze testy, to testy kropelkowe. Wg mnie najlepsze testy i najbardziej wiarygodne produkuje firma JBL czy Tetra. Testy firmy Rataj czy naszego rodzimego Zooleka mają już mniejszą dokładność i raczej nie warto oszczędzać na zakupie teoretycznie droższych testów. Dodatkowo JBL ma w ofercie uzupełnienia testów które cenowo są porównywalne z tańszym Ratajem czy Zoolekiem, ale dokładność JBL jest dużo lepsza. Najbardziej potrzebne testy: NO3, PO4, KH, GH, pH, Fe.

Ogrzewanie

O ogrzewaniu pisano już wiele w wielu książkach. Opisywano sposób doboru mocy do pojemności akwarium oraz temperatury panującej na zewnątrz zbiornika. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup termoregulatora, a grzałka może mieć wtedy wiekszą moc. Dodatkowym rozwiązaniem są gable grzejne w podłożu. Zapweniają one cyrkulację wody a co za tym idzie dostarczenie substancji odzywczych korzeniom roślin. Rozwiązanie to jest wykluczone w akwariach z podłożem glebowym, gdyż istnieje ryzyko wypłukania składników pokarmowych dla roślin do słupa wody, a to jest gwarancją plagi glonów. Ja zastosowałem w moim akwarium kabel o mocy 15W przeznaczony do terrarium ale w moim akwarium spisuje się dobrze (od restartu zbiornika kabel jest w podłożu ale nie uruchamiam go żeby nie wywołać plagi glonów).

Nawożenie

Bardzo ważnym elementem jest podawanie roślinom nawozów w formie płynnej, pod warunkiem że nie używamy podłoża glebowego w akwarium które zapewnia roślinom składniki pokarmowe na wiele miesięcy bez konieczności dozowania nawozów do słupa wody. Zwykła woda kranowa jest zbyt uboga w mikro i makroelementy i zachodzi potrzeba ich podania. Należy unikać stosowania nawozów do uprawy roślin doniczkowych. Ich skład może być toksyczny dla zwierząt w akwarium i mogą powodować plagi glonów. Więcej o nawożeniu na forum akwarystycznym www.roslinyakwariowe.pl

Rośliny

Obsadzając zbiornik roślinami zadbaj aby powierzchnia dna była obsadzony przynajmniej w 75%. Na początke posadź rosliny łatw w uprawie i szybko rosnąc, takie jak: hygrophile, nurzańce czy limnophile. Puźniej bedziesz mógł zastąpić je roślinami bardziej wymagającymi. Sadź rośliny w grupach. Wyższe roślny z tyłu i w rogach akwarium, średnie w środkowej części, a małe bliżej przedniej szyby.

Ryby

Planując obsadę ryb akwarium staraj się skupić nad jednym góra dwoma gatunkami ryb. Efektowniej wygląda, np. ławica neonek, niż po kilka sztuk dziesięciu gatunków różnych ryb które nie koniecznie mogą przebywać razem w jednym zbiorniku. Aby ożywić dolną i górną część akwarium możesz wpuścić do akwarium stado ryb kąsaczowatych i mniejsze stado kirysków, które ożywią dno akwarium. Nie przerybiaj akwarium. W zbiorniku 100 litrowym wystarczy około 15-20 sztuk kąsaczowatych i 8-12 sztuk kirysków.
Copyright by © Adrian Czapnik